Több külföldi orszában már kötelező, majdnem minden határ átlépéséhez szükséges... Egyre többet hallani mostanában arról, hogy ültessünk kutyákba chipet. De mi is ez pontosan? Miért jó? Rengeteg információ kering a témával kapcsolatban. Lássuk hát a tényeket és oszlassuk el a tévhiteket.
A chip bevezetésének egyik célja, hogy könnyen megtalálhassuk egy elveszett kutyus tulajdonosát. Csak annyit kell tennünk, hogy elmegyünk egy olyan állatorvoshoz, aki rendelkezik chipleolvasóval és megnézetjük rendelkezik-e chippel a kutyus. Ha igen akkor az állatorvos értesítheti az aggódó gazdit. Egy dolog azonban nagyon fontos. A chipet be kell regisztrálni különben semmit sem ér. Ezt a Magyar Állatorvosi Kamara kisállat nyilvántartó rendszerében is megtehetjük. Így csökkenthető lenne a menhelyre került kutyák száma, ezáltal több kutya kaphatna lehetőséget. Emellett létrejöhetne egy országos nyilvántartó rendszer, minden hazánkban élő kutyáról.
De mi is a chip pontosan?
A mikrochip egy rizsszem méretű eszköz, melyet az állat bőre alá ültetnek be. A parányi szövetbarát kapszulába egy antenna, és egy mikrochip van beépítve, mely egy 15 számjegyből álló egyedi kódot tárol. A mikrochip sem energia forrást, sem mozgó alkatrész nem tartalmaz, ezért a meghibásodása kizárható. A kapszula anyaga nem vált ki az állat szervezetében ellenreakciót, igy az a beültetés helyén - Európában a nyak bal oldala - szépen megtapad. A mikrochip önmagában nem sugároz jeleket, egy speciális leolvasó rádiójeleire válaszolva adja vissza a chipben tárolt számsort. Mivel a mikrochip nem sugároz jeleket, igy a tévhittel ellentétben nem is alkalmas az eb helyének meghatározására! A mikrochip alkatrészei, formája, anyaga gondos fejlesztés, tesztelés eredményei, így a mikrochip meghibásodásának, sérülésének esélye nulla.
A mikrochipet egy speciálisan a chip beültetéséhez kialakított "fecskendőben" steril csomagolásban csak állatorvos vásárolhatja meg, lévén a beültetésére kizárólag a kamara engedélyével rendelkező állatorvos jogosult. A csomag tartalmazza a chiphez tartozó matricát is, ami az eb oltási könyvébe, útlevelébe, és a regisztrációs adatlapjára is felkerül.
A chipleolvasó 3-8 cm távolságról képes a chipet leolvasni. A legegyszerűbb tipusok csak egy szabványt olvasnak, a profi szerkezetekkel szinte minden, az állatok azonosítására bevezetett szabvány chipje leolvasható. Létezik számítógéppel összeköthető, többezer leolvasás adatait tárolni képes leolvasó is. Az egyszerűbb típusok már 30 ezer Ft-ért beszerezhetők.
Mikrochip leolvasóval ma már majdnem minden állatorvos rendelkezik, hisz enélkül nem tud útlevelet kiállítani sem. A korszerűen működő állatvédő szervezetek, panziók, de még kutyakozmetikák is tartanak chipleolvasót.
Az európai szabvány chipek 15 jegyű számsort tartalmaznak, de minden gyártó más számtartományt használ. Vannak olyan gyártmányok, ahol a chip tartalmazza az ország kódját is, ahol forgalomba hozták, ezt az információt viszont nem minden leolvasó mutatja meg. Ennek az információnak addig nincs is jelentősége, amíg a 15 számjegy alapján a chip megtalálható az online adatbázisok valamelyikében, és nem kell nyomozni az eb származását.
A mikrochip 15 jegyű száma tartalmaz néhány információt, ami hasznos lehet, ha nyomozni kell az állat gazdáját. Ha a szám 9-el kezdődik, akkor nem sokra megyünk vele, mert így az első 3-4 számjegy csak a chip gyártójára utal, de sem a gyártó, sem a forgalmazó nem vezet nyilvántartást, hogy a chipet kinek adták el. Például 9810-Datamars, 9819,941-Tracer, 939-Alvic, 972-Planet,... A nem 9-el kezdődő chipszámok tartalmazzák az országkódot is, amelyben a chipet forgalmazták. Az országkód egy ISO szabvány, melyet le lehet kérdezni: ISO3166, a rendszerben Magyarország a 348-as kódot kapta. Ebben az esetben a 3 jegyű országkód és egy 0 után szerepel a gyártó kódja, majd ezután a chip sorszáma. Országkódos chip esetén meg kell keresni az adott ország mikrochip és útlevél nyilvántartását az eredeti tulajdonos adataiért. Idősebb, régen chipezett állatok esetén még így is előfordulhat, hogy sehol nincs regisztrálva, mert az EU rendelet kiadása előtt ez nem volt kötelező.
Videó a chip beadásának menetéről és néhány hasznos információ:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése